„Historia blisko nas”

Uczniowie klasy I-III mieli okazje poznać pana Bronisława Krupę, mieszkańca naszej miejscowości, który przeżył wojnę jako ośmioletni chłopiec. Opowiedział bardzo wiele interesujących wydarzeń z tamtego okresu, wspominał jak wyglądała nauka i zabawa. Mówił, że dzieci zamiast w zeszytach pisały na małych  tabliczkach, korzystały z  jednego elementarza, który służył do poznawania liter. 

Wojna spowodowała, że pan Bronisław musiał przerwać naukę, bo został wysiedlony i pomagał w gospodarstwie. Ludzie żyli wtedy w wielkim strachu i biedzie. Po całym dniu ciężkiej pracy dostawali do jedzenia dwie kromki chleba.

Pan Krupa opowiedział też dzieciom jak wyglądały zabawki. Dziewczynki bawiły się lalkami zrobionymi ze słomy, chłopcy natomiast piłką wykonaną z bydlęcej sierści. Dzieci bardzo się zdziwiły, gdy usłyszały, że w piłkę grało się na łące. Chłopcy nie mogli uwierzyć, że nie było boisk. Piękne i wzruszające opowieści wzbogacone były pamiątkami, które zaproszony gość przywiózł na nasze spotkanie. Uczniowie z niedowierzaniem i zaciekawieniem wysłuchali opowiadań pana Bronisława, zadając przy tym mnóstwo pytań. 

Mamy nadzieję, że będzie jeszcze okazja do spotkania, bo jak sam stwierdził, tego wszystkiego nie da się opowiedzieć w tak krótkim czasie. 

Dziękujemy panu Bronisławowi za niezwykłą i niezapomnianą lekcję historii. Życzymy zdrowia i mówimy „do zobaczenia”. 

 

  • Misja szkoły

    "Dobra szkoła to przede wszystkim mądra szkoła. Niech w pracy wychowawczej wszystkie zaangażowane w nią osoby poczują się związane zadaniem ukazywania dojrzewającym ludziom, jak być człowiekiem naprawdę."

    Jan Paweł II

  • Daj znać znajomym:
Script logo
Back to top
Masz pytanie?