Kółko chemiczne- czyli nauka poprzez doświadczenia

 

Mamy za sobą kolejne doświadczenia. Poznaliśmy działanie nadmanganianu potasu KMnO4   jako katalizatora oraz silnego utleniacza. Przeprowadziliśmy doświadczenie pod nazwą „LOKOMOTYWA”, w którym wykorzystaliśmy wodę utlenioną 3% (perhydrol) oraz manganian (VII) potasu. W wyniku połączenia tych substancji w kolbie zaszła burzliwa reakcja, w czasie której roztwór gwałtownie się ogrzewał co powodowało wrzenie wody i ucieczka powstałej pary wodnej wymieszanej z tlenem.

Łącząc w sobie wyśmienitą zabawę i walory edukacyjne wykonaliśmy doświadczenie zatytułowane „SŁONIOWA PASTA DO ZĘBÓW”. Polega ono na wytworzeniu dużej ilości piany przy udziale manganianu (VII) potasu, która wypływała z cylindra miarowego.

Reakcja gliceryny z nadmanganianem potasu to bardzo efektowne doświadczenie, w wyniku którego dochodzi do samozapłonu. W trakcie przebiegu reakcji wydzieliła się duża ilość energii na sposób ciepła, która spowodował pojawienie się iskier a następnie fioletowego płomienia. Zrobiliśmy w klasie małą zadymę co widać na zdjęciach. 

  • Misja szkoły

    "Dobra szkoła to przede wszystkim mądra szkoła. Niech w pracy wychowawczej wszystkie zaangażowane w nią osoby poczują się związane zadaniem ukazywania dojrzewającym ludziom, jak być człowiekiem naprawdę."

    Jan Paweł II

  • Daj znać znajomym:
Script logo
Back to top
Masz pytanie?